Eğitim

Ücretsiz domain nasıl alınır (üst düzey domain)

hepnize merhabalar arkadaşlar bu yazımızda ücretsiz domain almayı ele aldık öncelikle şunları dikkate alarak projelerini oluşturun

Ücretsiz Domain Avantajları Nelerdir?

Ücretsiz domain almanın bilinen ve anlatabileceğimiz tek avantajı, satın alma esnasında para ödemeyecek oluşunuzdur. Bundan başka olumlu bir yanı da bulunmamaktadır. Ama bir proje için yılda 15 USD civarı (bazen daha düşük tutarlarda) bir alan adı bütçesi ayırmak için bile düşünüyorsanız, size tavsiyemiz o proje için vakit ayırmamanızdır.

Ücretsiz Domain Almanın Dezavantajları Nelerdir?

Ücretsiz domain almanın dikkat ve ilgi çeken tek avantajı hizmetin ücretsiz olmasıdır. Ancak ücretsiz bir hizmetin size tam olarak nasıl bir maliyet çıkaracağını bilmeden karar vermemelisiniz, avantajı ve dezavantajları birlikte değerlendirmelisiniz.

Destek

Ücretsiz domain kullandığınız zaman herhangi bir şekilde destek alamazsınız. Yönlendirme, mail kurulumu ya da diğer teknik konularda kaliteli bir destek almak için ücretli domain kullanmanız önerilir. Domain ve hosting hizmetinin aynı firmadan alınması da desteğin daha kapsamlı olmasını ve kolay verilmesini sağlar. Limonhost hem domain satın alım hem de barındırma ihtiyaçlarınızda size verdiği destek ile bu alanda deneyiminiz ve tecrübeniz olmasa bile sorunlarınızın kolay bir şekilde çözülmesine yardımcı olur.

Hak Sahipliği

Ücretsiz domain kullanmayı tercih ederseniz bir noktadan sonra web sitenizin farklı amaçlar için yetkiniz dışında kullanıldığına şahit olabilirsiniz. Bir domaini ücretsiz olarak almanın en büyük dezavantajı domain üzerinde hak iddia edemeyecek olmanızdır. Bu da web siteniz, projeniz ya da fikriniz için dijital dünyada verdiğiniz pek çok emeği çöpe atmanız anlamına gelebilir.

Süreli Avantaj

Ücretsiz domain alırken bu hizmeti sadece 1 yıllığına alacağınızı unutmamalısınız. Bu nedenle uzun vadeli projeler için kesinlikle ücretsiz domain almamanız gerekir. Tek seferlik organizasyonlar ya da etkinlikler; ödev, proje veya deneme çalışmaları için ücretsiz domain almak mantıklıdır. Ancak bunlar dışında kalan fikirler için ücretsiz domain mantıklı değildir.

SEO Düşmanı

Ücretsiz domain aldığınız zaman alan adının kolay bir şekilde arama motorlarında görünmesi, dizine eklenmesi beklenmez. Eğer SEO çalışması yapmayı düşündüğünüz bir fikir için domain alacaksanız kesinlikle tercihinizi ücretsiz domainlerden yana yapmayın.

Arama Motoru Görünürlüğü

Ücretsiz alan adları bir anda yasaklanabilir ve arama motorlarında kullanılmayabilir. Örnek vermek gerekirse dünyanın en popüler arama motoru olan Google, .co.cc uzantısını yasakladı ve bu uzantıya sahip web sitelerinin arama motorunda görünürlüğü kayboldu. Şu an .co.cc uzantısı yeniden Google tarafından kabul ediliyor ancak yaşanan olay bir ders ve uyarı niteliği taşıdığı için fikirleri ile ilgili uzun vadeli planları olan kişilerin ücretsiz alan adı almaması önerilir.

Bir Yıllık Yatırım Kaybı

Ücretsiz alan adlarının kullanım süresinin 1 yıl olduğundan bahsetmiştik. Eğer bu yıllık sürenin sonunda farklı bir uzantı kullanmayı düşünüyorsanız bunun anlamı tüm ziyaretçilerinizi, sıralamanızı ve SEO çalışmalarınızı kaybedeceğiniz anlamına gelir. Özellikle bir projenin daha global ve profesyonel gözükmesi için tercih edilecek .com uzantısına geçmeyi düşünenler bu geçiş yerine başlangıç aşamasında doğrudan .com uzantısı ile web sitesi sahibi olmayı seçmelidir.

Reklam

Ücretsiz domain hizmeti alırken hosting hizmetini de aynı platformdan ücretsiz olarak temin etmek çok sık karşılaşılan bir durumdur. Ancak daha önce ücretsiz hosting almanın dezavantajlarından bahsettiğimiz yazımızda da vurguladığımız gibi bu tür bir hizmetin tamamen karşılıksız olduğunu düşünmeniz büyük bir hata olacaktır. Sitenizde izniniz dışında reklamlar çıkması ve siteniz üzerinde kontrol hakkınızın olmaması ilerleyen dönemlerde canınızı sıkabilir.

Ücretsiz domain almanın belirgin tek avantajı kısa süreli ve geçici projelerde ekonomik bir çözüm sunmasıdır. Örnek vermek gerekirse bir okul etkinliği, bilgisayar ya da web dersi projesi, tek seferlik yardım organizasyonu gibi kısa süreli web sitesine ihtiyaç duyan her fikirde ücretsiz domain tercih edilebilir. Ancak kısa sürecek zaman diliminde de yukarıda bahsettiğimiz riskleri almaya devam edersiniz. Limonhost güvenilir hizmetleri ve çözüm odaklı önerileri ile size her zaman ihtiyacınız olanı en iyi şekilde sunar. Bu da orta ve uzun vadeli fikirleriniz için güvenilir çözümlere sahip olmanız anlamına gelir.

Şimdi de nasıl ücretsiz domain alacağımızı gösterelim.

point.ml sitesini giriş yapıyoruz ve karşımıza böyle bir sayfa çıkıyor

arama yerine almak isteğimiz alan adını yazıyoruz ve GO tıklıyoruz bizi freenom.com yönlendirecektir Checkout tıklayıp alan adımızı ücretsiz bir şekilde satın alıyoruz. Eğer işinize yaradıysa yorumda bulunabilirsiniz

Ücretsiz Hosting Nasıl Alınır yazımıza bakabilirsiniz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün